27.03.2021
У День географа знову довелось стати першопроходцями – здійснити сплав маловідомою річкою якою ще ніхто не сплавлявся. Річкою яка має подвійну назву адже в усіх довідниках, документах, картах річка записана як – Стави але все місцеве населення іменує її – Смородинкою, можливо, через те що біля неї росло багато кущів дикої смородини. Якщо звернутися до історії створення міфів і легенд, то в основі багатьох з них лежать реальні факти. Так і річка Смородинка, часто згадується в давньоруських билинах і казках. Вчені ще точно не визначили де знаходиться річка Смородинка, що означає її назва. Можливо, вона не має нічого спільного зі смачними ягодами, хоча у багатьох вона викликає картинку зарослих кущами смородини берегів. В корені назви є давньоруське слово “сморід” що означає сильний запах. Навіть кущі були так названі через аромат їх листя. Багато пізніше це слово стало застосовуватися виключно до неприємних запахів, і з’явилося таке його значення, як “сморід”. Річка Смородинка в билинах означала неприємне гниле місце, де людей чекала можлива смерть. Річка Смородинка, Калинів міст – це символи перешкод, які повинен подолати справжній герой.
Стави? — річка в межах Великомежирицької та Соснівської ОТГ Рівненської області. Ліва притока Случі (басейн Прип’яті). Бере початок із джерел за 2 км на південний захід від села Сапожина. Спочатку тече на північ та північний захід, потім повертає на північний схід, а неподалік від гирла — знову на північ та північний захід. Впадає в Случ на схід від села Іванівка. Довжина річки 49 км, площа басейну 592 км?. Заплава двостороння (завширшки до 200—250 м), заболочена. Річище звивисте, випрямлене у верхів’ях та від с. В.Селища до впадіння у р. Случ ; завширшки до 12 м, завглибшки 1—1,6 м. Похил річки 1,4 м/км. Річка Стави приймає багато приток, найбільші з них Клецька, довжиною 17 км, (притоки Топчанка – 13 км, Мала Рудка – 2 км, Оличка – 5 км.) Гороб’ївка – 15 км, Березівка -15 км, Вовкошівка – 11 км, Стовпинка – 10 км, Глибочанка – 10 км. Стік річки зарегульований ставками. Стави — водоприймач осушувальних систем «Межирічі», «Топчанка». В минулому річка Смородинка була досить повноводною а за останні роки вона дуже зміліла нащо впливає як господарська діяльність так і зменшення кількості опадів.
Ще з дитинства дуже любив милуватись розкішною природою довкола річки Смородинки, коли на весні приїздив до тітки у гості то завжди поспішав до крутого берега річки де росли могутні верби і тополі а за звивистою річкою квітли луки і стіною підступав ліс. Саме і тоді виникла мрія пропливсти цією річкою додому адже я розумів що вона впадає у річку Случ.
Отож, підібравши хороші одномісні надувні плавзасоби, я з Артемом Кухарчуком відважились підкорити річку Стави. Розпочали сплав від бетонного мосту у селі Велика Совпа, звідки повністю пройшли річку Стави до впадіння у річку Случ (20 км) повз села В.Совпа, Хмелівка, Соснове, Великі Селища, Адамівка. А по Случі пройшли ще 5 км до мосту у с.Бистричі.
Загалом річка досить захаращена але через весняне повноводдя ми пропливли через більшість завалів та затоплених кладок біля населених пунктів.
Кілька обносів здійснили відразу після старту у В.Совпі, за селом подолали зруйновану греблю водяного млина де був серйозний перекат. Пропливали біля пам’ятки природи “Старі дуби” які ростуть на високому лівому березі Стави.
До Хмелівки вільно пливли звивистим руслом яке оточували стіни з сухих очеретів. Найбільше завалів з обносами було біля Хмелівки, повалені могутні верби утворювали затори через що доводилось причалювати на мілині і переносити пакрафт під рукою.
За Хмелівкою річка була трохи пряміша, було кілька обносів та часто доводилось продиратись через гілля і лягати на дно човна щоб пройти під кладкою чи поваленим деревом. Доводилось обережно маневрувати човном під бетонним мостом у Сосновому та інших складних ділянках.
Обідали у парку смт.Соснове. Остання складна ділянка була навпроти села Адамівка де річку захаращували корчі та боброві загати. Попливши у перед, трішки розполохав бобрів які пірнали і піднімали свій хвіст як акула плавник. Стрімка течія Смородинки виносить нас на широченне водне плесо це повноводний Случ відкриває перед нами свою велич. Це річки дитинства зливаючись несуть свої води у широкий світ.
03.04.2021 Продовження сплаву річкою Стави – Смородинкою. Вирішив здійснити сплав тою самою річкою Смородинкою але вже вище, пройти від села Щекічина через Малу Совпу (колишнього Корецького району) до Великої Совпи. Річкою якою я ще не ходив і мало її знаю, пройти її самою “дикою” частиною від М.Совпи і до В.Совпи. Від Щекічина Смородинка протікає полями а від Малої Совпи заходить у поліські ліси. Отож, сповнений рішучості стаю на весла.
Стартував о 8:40 на окраїні Щекічина, проплив мальовничою річкою 300м, здійснив перший обнос кладки за якою помітив широкий розлив після якого пройшов пішки заболоченою заплавою ще 300м. Основне русло виявилося трохи вужчим ніж я сподівався але довелось рухатись ним оскільки береги і заплава дуже зарослі кущами та сухим очеретом.
Продирався серед комишів, подолав кілька завальчиків та штучних загат з ятерами, річка виявилась дійсно жива і дика, вузьке русло оточували стіни сухих комишів за якими були широкі розливи затопленої заплави. Видно, основне русло не справляється з тою кількістю води яка надійшла з меліоративних канав та випрямлених приток, тому річка широко розлилась по низинній заплаві утворивши широкі але мілкі озера.
По цих озерах пливти на пакрафті було складно тому я пройшовся пішки 1 км до мосту у Малій Совпі, тут річка була такою як і повинна бути, за мостом Смородинка була такою широкою що її можна порівняти з річкою Горинь.
За М.Совпою здійснив кілька обносів через кладку і завали та проплив дві затоплені боброві греблі які стали під час повноводдя перекатами. Ділянка між Малою і Великою Совпою виявилась дійсно “дикою”, спочатку вузьке русло сильно петляло між комишів де я подолав кілька пробок.
Часто до берегів підступав стіною ліс. З обох боків до річки впадало кілька каналізованих приток які були перегороджені бобровими загатами, тут я знову порозлякував бобрів, козуль та порозганяв цілі табуни диких качок. Далі річка виявилась дуже широкою і повноводною, на берегах часто росла калина яку обплітали сухі “ліани” дикого хмелю через який можливо, пішла назва села Хмелівка.
До мосту у Великій Совпі приплив о 14:00, тут ми стартували з Артемом Юрійовичем минулого тижня.
Від Щекичіна до В.Совпи подолав 15 км тому поплив далі вже знайомою ділянкою річки до Хмелівки і Соснового.
Вже знаючи річку, обносив пакрафт берегом обходивши відразу по 2-3 кладки і завали. До Соснового прибув о 17:00 де біля кладки між Сосновим і Великими Селищами помив і склав пакрафт та свої речі.
Коли відкриваєш та підкорюєш нову річку то дізнаєшся про неї набагато більше ніж написано десь у довіднику і тільки сміливцю річка розкриє свої таємниці. Загалом сплав виявився досить вдалим і річка Стави-Смородинка стане новим водним маршрутом для туристських сплавів. Чудова видалась мандрівка, отож запрошую Вас друзі пакрафтери на цю таку мальовничу, казкову річку Стави – Смородинку…