Луга

2 липня о 09:43

Нарешті отримав змогу поділитися повним звітом з сплаву маршрутом с.Селець – м.В.Волинський по р Луга (ор. 18 км) пройденого Турсплав 25.06.2020

Луга -чиста рівнинна річка, яка утворюється 2-ма основними притоками, перший з яких бере початок у Павлівці і носить назву Луга, а друга притока – бере початок у Локачах і на карті відмічена як Луга (Свинорийка).

Оптимальним місцем старту є міст у с. Селець після розливу, який є важкопрохідним при нормальному рівні і майже непрохідним у малу воду. За мостом йде одне чітко виражене русло.

Кооринати старту 30.77145409 24.37481308

Характер річки спокійний, рівнинний, вода дуже чиста. Берег скритий очеретом, тому виходи або неможливі або дуже утруднені. Маса водних птахів. Не дивлячись на те, що річка виглядає вузькою – глибина в руслі зачасту більше 2-х метрів, а в частих заплавах набагато більше.

Перший зручний вихід для привалу – лівий берег навпроти церкви с. Фалемичі

Координати 50.80747996 24.37526513

Що цікаво – церква знаходиться досить далеко від села на протилежному березі і стоїть в полі сама. По оповідкам місцевих жителів – там колись в давнину було поселення, і навіть прослідковується контури городища.

А ще цікавішим і навіть загадковим об’єктом є насипний курган на лівому березі Луги, який по легендам є могилою дуже відомого князя (якого саме – залишається невідомим), який похований тут в часи Київської Русі – адже Луга тоді слугувала водною артерією і по ній велася досить жвава торгівля з грузовим трафіком. Місцева громада оберігає цей об’єкт від втручання. Він має досить чітку круглу форму а якщо зайти наверх, то перед ним насипана тераса трапецієвидної форми, яка, мабуть слугувала своєрідним підвищенням для зборів. Матеріали досліджень, мабуть, є, і було б дуже цікаво з ними ознайомитись.

Координати «могили» 50.80969652 24.37043002

Правий берег перед «могилою» в с.Фалемичі є зручним для виходу

Координати 50.81254998 24.37329231

Саме село також має цікаву і давню історію. По одній з версій, тут кували мечі для війська князів, що правили в Володимирі і ці мечі дуже хвалили. Від чого пішла назва Хвалимичі або ХвалиМечі, що потім трансформувалося в простонародне Фалемичі.

Також одним з цікавих забутків є садиба Людоховського – місцевого землевласника часів Польщі, яка дивним чином повністю збереглася, хоч і в неприглядному вигляді. Звідси відкривається просто епічна панорама на заплаву Луги і навколишні села, адже все це знаходиться на високому правому березі, який домінує над усією долиною. Тут неймовірно красиво і мило.

Координати садиби 50.81442604 24.37287271

Далі, після Фалемичів ми в різних ракурсах можемо насолоджуватися архітектурним шедевром – комплексом сакральних споруд Зимненського монастиря. Це місце є відомим на всю Україну і ми не будемо окремо зупинятися на його описі, оскільки він може зайняти цілу книгу і кожен охочий легко знайде інформацію про монастир у відкритих джерелах.

А ось зразу за монастирем по лівому березв є унікальний і в неповній мірі досліджений і збережений об’єкт – зимненське городище. Це величезний насипний ряд розділених між собою ровами площадок, де містилися оборонні і господарські споруди. Тут досі знаходять масу знахідок. Вид з цього городища також прекрасний і поряд видно поле, де колись (по даних дослідників)був розташований дерев’яний замок князів, що правили у Володимирі і пристань для суден, які рухались Лугою.

Візуально все це виглядає цілком логічним і ймовірним, оскільки у підвищень чіткі контури по яких вгадується антропогенний вплив. Хотілося б також ознайомитися з матеріалами досліджень, що ми намагатимемося робити.

Далі річка петляє в очереті, під мостами і містками до приватного сектору у м. В.Волинський де підступає близько до парку і історичної зони міста, яка є також окремим екскурсійним сегментом і там можна провести кілька годин, вникаючи в історію міста і милуючись історичними культовими спорудами.

Сплав закінчується на правому березі на міському пляжі перед мостом на трасі Львів-Ковель.

Коротке резюме.

Маршрут Селець – В.Волинський підійде будь-яким категоріям водних туристів. Як на каяках (у середню та високу воду) так і на пакрафтах (при будь-якому водному стані). В маршруту дуже насичена історична складова, тому любителі відвідати цікавинки будуть мати величезний історично-краєзнавчий пласт інформації для досліджень і нових пошуків.

Річка дуже чиста і глибока, прекрасні місця для купання. Не дивлячись на суто рівнинний характер – тут зустрінуться і завали, і тінь під деревами, і мул, і глинка, і пісочок… Сумувати не прийдеться…

Залишити коментар

Доброчинні пожертви на сайт

Сайт клубу існує на щорічні пожертви учасників сплавів і симпатиків клубу. Просимо надсилати прийнятну для вас суму на рахунок керівника клубу:

Raiffeisen bank aval

4149 5000 2381 0230

з позначкою (на сайт)

Звіт про використання коштів протягом року на сайті кожного грудня