Відрізок Горині від Ізяслава до с. Вельбівне (70 км), пройдений на початку травня 2020 року, однозначно заслуговує на коротенький опис в рамках туристично-спортивного, рекреаційного, екологічного аспектів.
Тож долучимо свої спостереження в загальну скарбничку відомостей про Горинь.
1 день
0 км
Старт біля 12.00
Старт оптимально починати зразу за мостом на об’їзній Ізяслава.
Координати 50.135736 26.821479
Течія тут досить стрімка, багато ділянок з невеличкими мілкими звивистими перекатами, які додають настрою.
2,9 км
На цій відмітці ви зустрінете місток між селами Путринці і Михля, а по правому березі до і після містка будуть дуже симпатичні пагорби.
Координати 50.154987 26.814423
Пейзажі тут просто прекрасні.
6.09 км
Хороші виходи направо і наліво. Робимо короткий привал по лівому березі – хороші місця для стоянки.
Координати 50.1723495 26.8410487
8.44 км
Понтонний міст в с. Радошівка
Координати 50.18061072 26.86247134
Простий обнос зліва. Характер річки змінюється, береги сильно зарослі, зустрічається багато простих перешкод, береги обривчасті виходи простежуються погано, зате ти просто тонеш в зелені і спокої
14 км
Початок с .Голики по лівому березі
Тут є невелика загата, через яку (буде залежати від рівня води та попередніх наносів) ми протиснулись зліва.
Координати 50.2149004 26.88358999
З цієї відмітки починається справжня полоса різних перешкод, так що підготуйтесь.
Через 70-100 метрів залишки старого дерев’яного мосту, з камінням між залишками опор. Прохід в правий злив, який прижимає в гілля, по малій воді слід поберегти дно і краще зробити проводку. Місце зі скритими небезпеками.
14,5 км
Старий міст, з якого утворилася непрохідна загата. Справа с. Варварівка.
Координати 50.214669 26.88955508
Обнос зліва. Зразу за перешкодою зліва побачите криницю, де можна поповнити запас води. Через кілька метрів автомобільний міст.
19 км
Стаємо по лівому березі навпроти дачного містечка. Тут слід враховувати той момент, що містечко тягнеться на кілька кілометрів і на правий берег вихід утруднений по причині примикання дачних ділянок до берега
«Капсульна» стоянка – якщо піднятися на берег то в молодих соснах зліва є рівна поличка на 2-3 палатки. Решта місць просто не мають рівної площини, поряд лісо-польова дорога, але тут тихо і руху зовсім нема.
Координати 50.2328345 26.88374215
Резюме 1-го дня.
Характер річки по цій ділянці я б назвав контрастним, оскільки дуже різко змінюються спокійні ділянки на череду не складних, але звивистих перекатів зі стрімкою течією, які можуть бути зажаті в завальні відрізки, тому увага має бути високою. Пейзажі так само різноманітні – від відкритих широких краєвидів з рельєфом до повністю зарослих тунельних ділянок з утрудненими виходами і обривчастим зарослим корінням і гіллям берегом. Красиві усі ділянки.
2 день
19 км
Старт о 10.20.
Далі продовжується приблизно така ж контрастна і цікава річка. По закінченні дачного містечка і с. Ташки справа на берегах є достатньо хороших виходів і симпатичних місць для стоянок та відпочинку. Але відчувається підвищення рівня води і сповільнення течії за рахунок підпирання греблі ГРЕС в м. Славута
30,57 км
Гребля.
Координати 50.28191138 26.84705051
Вихід перед греблею наліво, обнос зліва. Тут обнос дещо довший, але складнощів не являє.
За греблею води мало, береги заболочені і мокрі на виходах, оскільки ГРЕС часто скидає або затримує воду, тому вигляд берегів доволі сумненький. Кілька кілометрів тягнеться Славута, маса мілких перекатів, на яких можна сісти але проводок не робили, хоча на цій ділянці це цілком вірогідне і закономірне явище.
Далі по правому березі повстає монстр промисловості – солодовий завод, з характерним, але доволі приємним запахом. Горинь робить біля нього кілька великих петель і підступає настільки, що чути гул. Але за лісом. Буквально 2-3 красивих місця є і тут.
37.9 км
Одна з красот – обрив під місцевою назвою «Жовті берега»
Координати 50.3117511 26.83308437
Гарно, але людно, виходити не стали. Хороше місце для стоянки.
Далі ще маленька порція лісу справа – і річка переходить в рівнинну ділянку, де ліси проглядаються в далеких перспективах, на пагорбах видно далекі села, деякі підступають до річки.
Переважно виходи утруднені, оскільки починає відчуватись припинення течії наступною греблею в с. Полянь, плесо розширюється і під берегом, як правило, зразу глибина, а пологих виходів вкрай мало, або вони зарослі, а якщо і є то місця нерівні, покуйовджені і непридатні для стоянок. Довго і поступово просуваємось вперед, в пошуках стоянки.
48,7 км
Знаходимо у симпатичній вільшині по лівому березі щось схоже на рівнину.
Після невеличкої боротьби з кліщами у високій траві, переносимся в невисоку. З берега місце дуже красиве. Поряд недалеко є величезне рівнинне озеро, назви воно не має, місцеві кажуть просто озеро)))
В сотні метрів по правому березі видно першу хату села Комарівка.
Координат не фіксую, оскільки місце нічим не примітне і йому знайдеться багато альтернатив.
Резюме 2-го дня.
Ділянка є досить заселеною, з малим відсотком придатних для стоянок і мальовничих виходів, в цілому симпатична, але в першій частині мілководна, а в другій майже без течії, відкрита і глибока в другій частині. Це обумовлено регуляторною дією гребель в Славуті і в Поляні (це потребує окремих нотаток і висновків). В першій частині ділянки трапляються прості перешкоди у вигляді завалів, наносів, прижимів, спрямованих в корчі.
3 день
48,7 км
Старт в 9.30
50,2 км
Гребля в с. Полянь
Координати 50.32248953 26.73107399
Вихід на ліву сторону і обнос зліва, хоча можна і через міст направо – там симпатичніший спуск до води.
За греблею також спостерігається маловоддя.
Але поволі річка виривається на простір, дно тут стає чистим, піщаним, неглибоко і течія досить динамічна. Такий характер спостерігається до озера на місці старого кар’єру перед Нетішином. Озеро досить мальовниче, по берегам хороші місця для стоянок, відпочинку і рибалення. Перетинаємо озеро (десь 900 м)
Річка витікає з озера стрімким і чистим потоком, дно чисте, усіяне мілкими ракушками, а далі піщане.
Слід бути уважним під першим автомобільним мостом при підході до Нетішина. Там посередині лежить плита і є крупне хаотичне каміння, при огляді прохідним виявився правий рукавчик. Але рекомендую робити свій огляд, так як рівень може коливатися і на плиті може утворитися нанос.
Довго тягнеться Нетішин, досить чисті і упорядковані набережні. Вода кришталево чиста.
Серед міських пейзажів, ніби сором’ячись своєї несучасності поряд з блоками АЕС, виринає по правому березі будівля старого млина, вносячи своєрідний дисонанс в упорядкованість містечка енергетиків.
Далі до Вельбівного ріка має суто рівнинний характер, течія середня, мілко, дно пісок. Вода кришталь.
70 км
100-200 м за автомобільним мостом у Вельбівному по правому березі біля дерев’яного причалу зі сходами – фініш о 16.30
На етапах 2-х останніх днів координати місточків і мостів не фіксував, оскільки вони не являють собою небезпек і їх доволі багато. Увагу слід приділити тільки першому мосту в Нетішині.
Резюме 3-го дня.
Найспокійніша ділянка, більшою частиною проходить в дачних поселеннях і пригородах Нетішина, багато техногенних пейзажів з видами на АЕС. Тут дно з кам’янистого переходить в піщане, русло значно розширюється і стає мілкішим. Характер рівнинний. Найцікавішим об’єктом в рекреаційному плані мені видається протічний кар’єр перед Нетішином.
Уся ця ділянка добре підходить для сплавів. Краєзнавчі моменти свідомо не відображаю, так як це дуже насичений історичними об’єктами регіон і тут в кожному містечку і селі є що подивитися – описів об’єктів є достатньо, так що кожен може вплести в свій план масу цікавого.
Є сподівання, що цей коротенький опис допоможе водним туристам спланувати свою змістовну подорож по цій ділянці Горині!