Спорядження

Як вибрати рятувальний жилет?

 

Рятувальні жилети (рос."спасжилеты", англ. "Personal Floatation Device", скорочено PFD) забезпечують  додаткові  плавучість та термоізоляцію в холодну погоду і захист тулуба під час перебування у воді. Тип жилета, потрібного саме вам, залежить від виду активності на воді, зручності і можливості підлаштування до потрібного розміру.

Рятувальні жилети розробляються для різних видів спорту, причому для використання на спокійній і бурхливій воді можна використовувати не усі. Американський стандарт Тype III Coast Guard жорстко визначає форму та параметри, які повинні забезпечуватися такими жилетами. Зокрема, вони повинні забезпечувати достатню плавучість для середньої дорослої людини, бути зручними настільки, щоб у них було зручно гребти веслом (например, жилет для водних лиж дуже тугий та нееластичний, і не має достатньо великих пройм для здійснення рухів руками).

 

Основні типи спасжилетів

·    Жилет каякера зазвичай короткий, закінчується в районі живота.

·     Водники-туристи, що йдуть на нескладні водойми 1-2 категорії, зазвичай вибирають короткий жилет з додатковими кишенями для зберігання різних дрібниць, хоча багато хто любить одягати жилети з запасом плавучості, що залежить від особистого досвіду і вміння плавати. Багато людей, що десятиліттями ходять у походи 1-3 категорій, не кажучи вже про новаків, частково або повністю не вміють плавати. Крім того, для неширокої річки з безліччю завалів краще вибрати короткий жилет без виступаючих кишень і чисельних зав'язок, а для широкої і багатоводної, водосховищ і великих озер - жилет довший і з більшим об'ємом, який навіть психологічно буде додавати впевненості, особливо людині з невеликим досвідом і вмінням триматись на воді.

·    Рятувальні жилети для рафтингу забезпечують більшу плавучість і мають більший розмір. Часто на них присутні передні затяжки і більше можливостей для регулювання. Деякі мають досить великий плавучий комір для підтримування голови над поверхнею води на випадок перебування людини без свідомості.

·    Для тих, хто збирається надавати допомогу на воді або сдійснювати страховку потрібен спеціальний жилет з додатковим причандаллям: стропою, що зривається, буксирувальним карабіном, стропорізом, тощо. Важливо памятати, що ви повинні вміти користуватись цими пристроями ще до того, як опинитесь у воді.

Одягання рятувального жилета

Одягніть жилет і затягніть бокові стропи. Затягніть усі блискавки. Якщо ваш жилет має нижній ремінь від стягування через голову - щільно затягніть його. Жилет не повинен терти підборіддя чи під руками. Перевірте затяжку, витягнувши руки вперед-вгору, і попросіть колегу посмикати жилет вгору за плечові стропи. Якщо жилет сповзає вгору - затягніть його сильніше. Потік води, коли ви в ньому опинитесь, зірве Ваш незатягнений жилет через голову!

 

Перевіряйте свій жилет!

 

Старі жилети можуть втрачати частину плавучості. Якщо піна у вашому жилеті не розширюється після того, як ви її стиснули - треба шукати новий.

 

Ніколи не сидіть на ньому!

 

Не сушіть його біля вогнища і не зберігайте не висушивши до кінця!

 

Ще перед походом, у крайньому випадку на його початку, випробуйте свій жилет у безпечному місці: стрибніть з малої висоти у воду і перевірте, чи жилет не зриває з вас; зануривши голову у воду, спробуйте розстібнути усі пряжки і швидко звільнитись від нього (на мілині, звичайно, тренуватись!!!).

Зверніть увагу на те, обличчям вниз чи вгору підіймає вас жилет з води, тощо.

 

І останнє: КРАЩЕ МАТИ БУДЬ-ЯКИЙ РЯТУВАЛЬНИЙ ЖИЛЕТ, НІЖ ЖОДНОГО!