на г. Лопата

На г. Лопату з с. Кам’янка

 

Якщо у вас є оди-два дні -- можна чудово провести час, мандруючи Сколівськими Бескидами. Не користайтесь послугами турфірм: дорого і нецікаво. Особливість саме цього маршруту -- можливість його модифікації залежно від наявності у вас часу, спорядження, досвіту та здоров’я. Його можна скорочувати до півгодинної прогулянки і подовжувати до... дуже далеко.

Отже, сідайте в автобус Львів-Кам’янка (найкращий варіант, але відправляється дуже рано з зал. вокзалу.), автобус до Сколього (ходять дуже часто, треба вийди перед Сколе в Дубині і йти пішки або ловити попутку до Кам’янки). Можна також дістатись до Сколе ранковою електричкою і там шукати автобус до Кам’янки.

Увага! Приватні перевізники обдеруть вас до нитки. Для них правити 10 грн за кілометр дороги -- це норма!

Пропоную вам замітки мого товариша Андрія Судина, який мав годинник (!!!) і тому дивився на нього час від часу, а дома пригадав побачене на тому годиннику.

 

Володимир Гарбузюк

 

Хронометраж

 

12 00  Виїзд зі Львова  (вартість квитка до Сколе - 26,50 грн.)

14-30 Висіли з маршрутки в Дубині, пошук транспорту.

 

15.00 -15.20 - доїхали до Кам'янки (із зупинкою біля водоспаду). В Кам’янці треба вийти біля першої ж хати з правого боку від дороги, перейти кладкою на лівий берег, перейти потічок, що впадає у Кам’янку і рухатись вгору дорогою. Коли дорога згодом розгалужуватиметься -- йти завжди лівішим відкалуженням, яке перетвориться на стежку.

 

17 00 Піднялися до перетину із маркованою стежкою, що йде на Лопату зі Сколе.

 

18 40 Підйом маркованою стежкою до джерела під горою Лопата.

Влаштування табору неподалік джерела, вечеря біля вогнища, нічліг, відпочинок (спання, слухання ночі, гавкоту лисиць, споглядання нічних вогнів з долини і неба) - до ранку.

 

Ранок - прокидання як і коли захочеться :), сніданок (гарячий) у межах до 11-00 (бажано не пізніше, якщо хотіти все пройти і добратися до Сколе, щоб встигнути повернутися автобусом додому ще при денному світлі, останній автобус зі Сколе - перед восьмою).

 

12-30 Підйом на вершину гори Лопата, віддання шани загиблим у бою воякам УПА біля пам'ятного знака на вершині.

 

13-30 Спуск з гори Лопата і перехід по хребту до підніжжя гори Кудрявець.

14.00 Підйом на вершину гори Кудрявець

 

14.20 Вирушили після привалу хребтом у напрямі гори Зелемінь

 

16.00 Полонина під вершком гори Зелемінь, місце, де перетинається стежка, що веде з с. Гребенів до Сколе і стежка,якою ми йшли з г. Кудрявець.

 

16.30 Спуск малопомітною стежкою до колибки лісорубів на початку серпантину під г.Зелемінь.

 

17.45 Спуск серпантином до лісництва і перехід дорогою вздовж правого перега р. Опір до  вокзалу в Сколе, тобто від десь 17-00.

 

Кінцева зупинка на вокзальній площі Сколе і розпиття пива від спраги і задля ритуалу в очікуванні автобуса,а ще на власну честь ("Ми таки це зробили!") -  від 17-45 до 18-15.

 

Прибуття до Львова - у межах 21-00

 

Висновки. Стежка від г. Кудрявець до г. Зелемінь майже зникла, завалена деревали і схована у хащах. Йти нею дітям не бажано. З вершини г. Кудрявець  краще спускатись стежкою до с. Гребенів.  Після перших 30 хвилин спуску опинитесь на великій галявині зліва від стежки. На ній є джерело (шукати під деревами метрів за 200 вліво від стежки під деревами). Неподалік взимку 1914 року  стояла артилерійська батарея. Досі видно розташування землянок та

вогневих позицій. Спуск з Кудрявця до Гребенова залежно від вантажу 50 хв. -- 1,5 год

 

Спуститись в долину річки Зелем’янки і до Гребенова можна і прямо з г. Лопата.

Можна з Лопати продовжити шлях і далі -- на г. На Мутах і аж до г. Магура.